Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

O nas

PolskaNiemcyIntegracja- lepsza przyszłość

Stowarzyszenie POLDEH e. V. Deutsch- Polnischer Hilfsverein to Niemiecko– Polska Organizacja Pomocy Polakom działająca w Niemczech.

Organizacja POLDEH powstała  12 kwietnia 2012 roku  w Brunszwiku i jej głównym celem jest pomoc  polskim emigrantom w integracji ze środowiskiem niemieckim w Brunszwiku i jego okolicach. Staramy się czuwać nad poprawą stosunków polsko- niemieckich i dbać o to, by Polacy zasymilowali się i poczuli się pełnoprawnymi obywatelami.

Od około 6. lat Stowarzyszenie POLDEH e. V. pomaga polskim emigrantom w rozwiązywaniu problemów natury socjalnej, prawnej jak i społecznej na terenie Brunszwiku i okolic.

Wyżej wymieniona długoletnia, wynikająca z potrzeby serca praca oraz zebrane doświadczenie stało się przyczyną do powstania Stowarzyszenia POLDEH .e.V. Deutsch- Polnischer Hilfsverein.

 • Polacy należą do najliczniejszej grupy społecznej w Brunszwiku, posiadającej zagraniczny paszporty.
 • Na podstawie statystyki z roku 2011 informuje się o ilości 10300 tys. mieszkańców w mieście, posiadających polski paszport  lub polsko – niemieckie obywatelstwo.
 • Do tego dochodzi około 10000 tys. pozostałych mieszkańców, którzy  posługują się językiem polskim, ponadto dzieci z polskich rodzin z niemieckim dowodem tożsamości, ludzie z azylem i przesiedleńcy   ( źródło : BZ z 02 lipca 2012 roku).

Z roku na rok ilość polskich emigrantów wzrasta, a wraz z nimi wzrasta liczba osób potrzebujących pomocy. Nasze Stowarzyszenie POLDEH  e. V. stara się stale tej pomocy udzielać i troszczyć o to, by wszelkie problemy były rozwiązane jak najszybciej i owocnie.

Dlatego, wychodząc naprzeciw wszystkim oczekiwaniom i potrzebom, Stowarzyszenie Poldeh e.V. rozszerzyło swój obszar działania, oferując pomoc miedzy innymi w następujących dziedzinach:

 • Poradnictwo rodzinne,
 • Poradnictwo prawne i socjalne
 • Pomoc przy procedurach administracyjnych
 • Pomoc przy wypełnianiu wniosków wszelkiego typu, np.: zasiłek rodzinny, zasiłek dla bezrobotnych, dodatki do mieszkania, dofinansowania dla dzieci, itp.
 • Wszelkiego rodzaju pomoc dotycząca problemów dzieci szkolnych
 • Pomoc przy pisaniu i wypełnianiu podań o miejsce w przedszkolu lub w szkole
 • Korepetycje z różnych przedmiotów, w tym matematyki i niemieckiego dla dzieci w wieku szkolnym
 • Kurs języka polskiego dla dzieci
 • Kurs języka niemieckiego dla dorosłych
 • Pomoc w poszukiwaniu mieszkania, szkoły, przedszkola, żłobka, czy pracy
 • Pomoc w kontaktach pomiędzy szkołami, nauczycielami a uczniami i ich rodzicami
 • Pomoc w tłumaczeniach (szkołach, szpitalach, miejscach pracy, urzędach)
 • Ponadto prowadzimy grupy samopomocy w języku polskim, na przykład:  anonimowych alkoholików (AA) i  dla rodziców samotnie wychowujących dzieci .
 • Udzielamy pomocy natury psychologicznej

Wszystkie prowadzone przez nas porady odbywają się w języku polskim i są bezpłatne.

Nasza oferta kierowana jest do każdego, zarówno osób starszych, samotnie wychowujących, jak i dorosłych, młodzieży, czy dzieci. Tak bogata i różnorodna oferta nie miałaby miejsca, gdyby nie nasi zaangażowani, pracujący charytatywnie pracownicy, jak na przykład: Prawnicy, Psycholodzy, Pracownicy socjalni, Pedagodzy, Nauczyciele, którzy wspierają nas swoim doświadczeniem zawodowym.

Ponadto również ważne dla nas jest podtrzymywanie i pielęgnowanie kultury polskiej, naszych tradycji, zwyczajów i obyczajów. Stowarzyszenie POLDEH e. V jest odpowiedzialna za wiele imprez kulturalnych, sięgających polskich korzeni, w czasie których spotykają się polskie i niemieckie dzieci wraz z rodzicami, na przykład: Karnawał, Dzień Dziecka, Dzień Matki, malowanie jajek i pieczenie wielkanocnych zająców, pieczenie świątecznych pierników i robienie stroików, Mikołajki.

Stowarzyszenie POLDEH e. V. współpracuje także z Domem Kultur w Brunszwiku, reprezentując Polonię.

Poza tym Stowarzyszenie POLDEH e. V wspiera i niesie pomoc poza granicami Niemiec, obejmując patronat nad dwoma domami pomocy społecznej w Toporowie i Rokitnie.

Naszym celem jest pielęgnowanie i wzmacnianie stosunków  polsko – niemieckich oraz promowanie integracji i podtrzymywanie tradycji posługiwania się językiem polskim, a w związku z tym i kultury polskiej.

Top